CO TO JEST HIPNOZA: poziom biologiczny, poziom psychiczny, realne możliwości i ograniczenia
Hipnoza jest jednym ze STANÓW ŚWIADOMOŚCI. Każdy z nas zna z własnego doświadczenia przynajmniej trzy stany świadomości: głęboki sen, sen z marzeniami sennymi i stan jawy. Przypuszczalnie, przynajmniej kilka razy w życiu doświadczyłeś stanu zmienionej uwagi który JEST HIPNOZĄ: w trakcie słuchania muzyki (stąd określenie: transowa nuta), czytania niezmiernie interesującej książki, monotonnej jazdy samochodem, wpatrywania się w okno (na liście drzewa, poruszane wiatrem) czy zasypiania.
Na poziomie PRACY MÓZGU dochodzi wtedy do zmiany częstotliwości fal mózgowych które obniżają się z fal Beta do Alfa i Theta. Percepcja ulega osłabieniu, a podatność na sugestie wzmocnieniu. Umysł wycisza się i odpoczywa.
Fale Alfa to tzw. CZUJNY RELAKS: aby mózg przestawił się na ich częstotliwość wystarczy, że leżymy z zamkniętymi oczami lub oglądamy telewizję. Fale alfa emitowane są tuż po przebudzeniu. Towarzyszą głębokiej zadumie i sprzyjają kreatywności. Przynoszą inspirację i wspierają pozytywne myślenie.
Fale Theta to tzw. AKTYWNOŚĆ POWOLNA, występujące podczas wewnętrznego skupienia, medytacji czy modlitwy. Podobnie jak w przypadku fal Alfa ich częstotliwość jest łączona z kreatywnością, intuicją, marzeniami i fantazjowaniem, a także ułatwia dostęp do wspomnień, emocji i wrażeń .
Badania z użyciem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wykazały też, że podczas hipnozy spada aktywność w grzbietowo-przedniej części zakrętu obręczy mózgu, dzięki czemu człowiek przestaje przejmować się tym, co się wokół niego dzieje. Wzrasta również siła połączeń pomiędzy grzbietowo-boczną częścią kory przedczołowej a wyspą – strukturą zaliczaną do kresomózgowia, co pomaga skoncentrować się na sygnałach docierających z ciała. W trakcie seansu hipnotycznego słabną połączenia pomiędzy grzbietowo-boczną częścią kory przedczołowej a siecią domyślną, dzięki czemu osoba w stanie hipnozy staje się PODATNA NA SUGESTIE.
To właśnie dlatego w czasie TRANSU HIPNOTYCZNEGO, który jest stanem głębokiego rozluźnienia mamy łatwiejszy i lepszy dostęp do swoich emocji i wspomnień, a także zwiększamy nasze możliwości kreatywnego myślenia i pracy z metaforą. Jesteśmy także podatni na sugestie a to oznacza, że o wiele łatwiejsze staje się dla nas przeformułowanie przekonań czy przekroczenie wewnętrznych barier, powstałych w trakcie różnych, często trudnych doświadczeń w naszym życiu, które blokują dostęp do naszych zasobów, naturalnych talentów i potencjału.
Stan transu WSPOMAGA ODBLOKOWANIE PAMIĘCI, czyli może się przyczynić do pojawienia się wypartych, a zatem prawdopodobnie niechcianych wspomnień lub emocji, co jest dużym ułatwieniem w dowolnym rodzaju pracy terapeutycznej. Swobodny strumień świadomości pozwala łatwiej tworzyć nowe rozwiązania i zobaczyć różne obszary naszego życia z innej perspektywy.
Jeżeli teraz z pojęć biologicznych przejdziemy na POJĘCIA ZWIĄZANE Z PSYCHIKĄ, to praca z hipnozą jest pracą z naszą PODŚWIADOMOŚCIĄ. Najprościej możemy powiedzieć, że jest to taka część ludzkiej psychiki, w której przechowujemy treści, z których istnienia nie zdajemy sobie sprawy. Jest to magazyn, a w nim emocje i doświadczenia, które mają wpływ na nasze zachowanie NIEZALEŻNIE od decyzji, które podejmujemy świadomie czy myśli, które w tym procesie nam towarzyszą.
Poniższe przykłady dobrze pokazują wpływ podświadomości na świadomość:
Kiedy masz do czynienia z małym, nowonarodzonym dzieckiem świadomie wiesz jakie jest delikatne i kruche, oraz że należy je otoczyć troską i opieką. Jednak W TYM SAMYM CZASIE na poziomie nieświadomym może pojawić się lęk, niepokój, obawy a nawet przerażenie związane z wcześniejszymi doświadczeniami i emocjami, które w nas wtedy powstały (np. poronienie, doświadczenia okołoporodowe, wczesne wspomnienia z dzieciństwa).
Podświadomość JEST SUBIEKTYWNA. Jeśli wspomnienia, które w niej przechowujemy uznamy za złe to takie właśnie w niej będą. Jak na przykład wspomnienie kiedy byłeś mały, nie umiałeś pływać a koledzy dla żartu wrzucili Cię do basenu. Być może do tej pory unikasz wody, pływania a karnet na basen jest najgorszym prezentem, jaki mógłbyś dostać.
Lub kiedy chciałbyś odnieść sukces finansowy, awansować, kupić wymarzony dom, ale w Twojej podświadomości przechowujesz silne przekonanie, że jest to niemożliwe. Skąd je wziąłeś? Och, wystarczy że w Twoim domu często słyszałeś, że pieniądze mają tylko oszuści i złodzieje. Lub wszystkie Twoje marzenia kwitowane były stwierdzeniem, że do niczego się nie nadajesz.
I tak dalej. Na pewno możesz już w tym momencie podać wiele takich przykładów ze swojego życia.
JEDNAK WŁAŚCIWYM PYTANIEM JEST CZY NADAL MASZ MARZENIA I PLANY, KTÓRE MIMO WCZEŚNIEJSZYCH DOŚWIADCZEŃ CHCIAŁBYŚ ZREALIZOWAĆ? – Jeśli tak, to HIPNOZA może być dla Ciebie skutecznym i stosunkowo szybkim rozwiązaniem. Jest znakomitym narzędziem zarówno do samodzielnego wykorzystania jak i wspomagająco w terapii.
M. D. Yapko uważa, że „elastyczność hipnozy pozwala korzystać z niej powierzchownie lub dogłębnie, w zależności od tego, co zostanie uznane za odpowiednie do leczenia konkretnych zaburzeń” . Hipnoza w psychoterapii może przyczyniać się do osiągania indywidualnego rozwoju (np. wzmacniać poczucie własnej wartości, poprawiać zdolność skupiania się i zapamiętywania, zwiększać motywację i efektywność uczenia się) oraz wspomagać leczenie rozmaitych zaburzeń.
Zaliczają się do nich:
zachowania nerwicowe,
depresja,
lęk i fobie,
zaburzenia psychosomatyczne,
regulacja wagi ciała (nadwaga i niedowaga, kompulsywne podjadanie),
różnego rodzaju uzależnienia (alkohol, nikotyna, marihuana, uzależnienia behawioralne),
zaburzenia emocji i zachowań (w tym objawy stresu pourazowego i PTSD),
zaburzenia nawyków i popędów.
PRACA W HIPNOZIE REGRESYJNEJ, w trakcie której jesteś w dialogu z Hipnoterapeutą jest szansą na powrót do różnych trudnych lub wypartych doświadczeń z naszej przeszłości w celu ich przepracowania i zintegrowania z naszą psychiką w nowy, zdrowszy dla nas sposób.
HIPNOZA to wspólny proces Hipnoterapeuty i Osoby poddającej się hipnozie. Wbrew obiegowym opiniom nie jesteśmy w stanie zahipnotyzować kogoś WBREW JEGO/JEJ WOLI ani poddać sugestii NIEZGODNEJ Z SYSTEMEM WARTOŚCI osoby poddawanej hipnozie. TAKA SUGESTIA ZOSTANIE PO PROSTU ODRZUCONA.
OGRANICZENIEM W ZASTOSOWANIU HIPNOZY jest niepełnosprawność intelektualną, silne zaburzenia osobowości, psychoza, czynne przyjmowanie substancji zmieniających świadomość. Ponadto metoda ta jest nieskuteczna u Osób którzy mają wobec niej błędne oczekiwania, nie wierzą w jej skuteczność lub nie wyrażają zgody na jej zastosowanie.
ZAPRASZAM NA SESJE hipnozy pasywnej i hipnozy regresyjnej do mojego gabinetu w Krakowie i online. Każda praca z hipnozą jest poprzedzona szczegółowym i dokładnym wywiadem, w celu zbadania motywacji i zasadności stosowania hipnozy. Wspólnie z Klientem planujemy i omawiamy kolejne etapy procesu. SESJE SĄ POŁĄCZENIEM HIPNOZY I TERAPII. Pierwsze spotkanie trwa około 2 godzin, kolejne w zależności od potrzeby 1,5h-2h. Praca JEST PROCESOWA, a to oznacza że potrzebujemy przynajmniej 5-6 spotkań w odstępie 2-3 tygodni. Każdy przypadek jest przeze mnie traktowany indywidualnie, z wykorzystaniem CAŁEJ dostępnej mi wiedzy. A TUTAJ jak mówi Mój Mąż, możesz się spodziewać NIESPODZIEWANEGO;-)